A vagyonelemek részletes felmérésére szolgál, olyan tételes kimutatás, amely az eszközök és források tényleges mennyiségét és értékét tartalmazza egy meghatározott időpontban. Ez alapján állítható össze a mérleg, mely a vagyonelemeket összevontan tartalmazza.
Az a folyamat, melynek eredményeként összeállítjuk a leltárt.
A számviteli törvény előírja, hogy az év végi záráshoz olyan leltárt kell összeállítani és megőrizni, ami tételesen és ellenőrizhető módon tartalmazza a gazdálkodó szervezet mérleg fordulónapján meglévő eszközeit és forrásait mennyiségben és értékben.
A vállalkozásnak dönteni kell arról, hogy vezet-e folyamatos mennyiségi és értékbeli nyilvántartást az eszközökről, forrásokról, kötelezettségekről, ha nem, meg kell határoznia.
0. Előkészítés:
1. kimutatások, nyilvántartások elvégzése, bizonylatok vezetése, rögzítése
2. Leltáreredmény megállapítása: egyező, többlet vagy hiány
JEGYZŐKÖNYV
A leltár megkezdése előtt kell felvenni, az alábbi információkat kell tartalmaznia:
• az utolsó árubeérkezésre és az utolsó készletcsökkenésre vonatkozó bizonylatok számát,
• a leltározó bizottság tagjainak nevét,
• a leltár megkezdésének, esetleg megszakításának, befejezésének időpontját,
• a felvett leltárívek darabszámát,
• a leltározásban résztvevők aláírását.
LELTÁRÍVEK
Ez a leltár bizonylata, erre jegyzik tételesen, mennyiségben és értékben a vállalkozás tulajdonában lévő eszközöket. Legalább két példányban kell elkészíteni, és minden ívet alá kell írnia a leltározó bizottság tagjainak.
A leltárfelvételi ívre fel kell jegyezni:
• A leltározás időpontját,
• A leltározott árucikk megnevezését, azonosító számát, mennyiségi egységét,
• Az árufélékből megszámolt, illetve mért mennyiséget,
• Az áruk beszerzési árát (esetenként a fogyasztói árát is)
• A leltárértéket beszerzési áron a mennyiségek és a beszerzési árak, szorzatösszegeként),esetenként fogyasztói áron is.
LELTÁROZÁSI JEGY
Az áruk csoportosításánál használjuk, tartalmazza az anyag megnevezését, mennyiségi egységét, mennyiségét.
A bizonylati rend alapján a számviteli törvény előírása szerint 8 évig kell megőrizni, mint szigorú számadású bizonylatot, olvasható formában, a rontott példányokkal együtt.
A legkülönbözőbb iparágakhoz tartozó, kis, közepes és nagyvállalatok számára is rendelkezünk értékes pénzügyi, munkaügyi, üzleti és adótanácsadással segíteni tudó, idegen nyelveken anyanyelvi szinten beszélő munkatársakkal, akikhez kiszervezheti vállalata pénzügyi osztályát.
Ha további információra van szüksége, keressen minket bizalommal, nézze meg, hogy miben nyújtunk mi többet, mint egy mérlegképes könyvelő!